Harkov Hakkında Genel Bilgi

Harkov Hakkında Genel Bilgi

Harkov Hakkında Genel Bilgi

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’den sonra en büyük Ukrayna şehri olan Harkov, zengin bir kültürel hayata sahiptir. Günlük hayatın stres sebeplerinden olan trafik keşmekeşi, bu şehirde yeni yapılan ulaşım sistemiyle çözüme ulaşıyor. Özellikle hızlı trenler zamanla yarışanlar için ideal bir çözüm oluyor. Resmi dil olarak Ukraynaca konuşan halk, müzik ve dans festivallerine yoğun katılım sağlıyor.

Kış aylarında -4 dereceleri bulan sıcak ortalaması, yaz aylarında 21 derecelere varabiliyor. 1.431 milyon nüfusu ile Ukrayna, Rus ve Yahudi kökenli etnik dağılım mevcuttur. Kadın nüfusun erkek nüfusa oranı bir hayli öndeyken, genç nüfusun orta yaşa göre dağılımı daha geridedir.

Eğitim-öğretim hayatına verilen önemle kurulan üniversiteler, şehrin öğrenci şehri olmasını sağlamıştır. Türkiye’deki gibi üniversite öğrencileri herhangi bir sınava tabi tutulmazken, lise diplomasi ile uygun üniversite seçilebilmektedir.

Son yılların dikkat çeken şehirlerinden olan Harkov, turist çekmeyi başarıyor. Denize kıyısı olmamasına rağmen sanatsal müzeleri, tarihi yapıları, tiyatro alanları ve kütüphaneleri her yıl yabancı turistin ziyaret sebebini oluşturuyor.

Avrupa’nın 8. en büyük Özgürlük Meydanı Harkov’da bulunuyor. Bu alan aynı zamanda dünyanın 15. büyük Özgürlük Meydanı olma özelliğine de sahip. Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çekmeden gidemeyecekleri bu alan, Harkov’u temsil ediyor.

Harkov Sanayi

Sanayide ön plana çıkan kuzeydoğu şehri, tank üretiminde dünyanın lideri konumundadır. Ukrayna’nın en büyük ulaşım merkezi olan Harkov’da toplu taşıma yöntemleri sıklıkla tercih edilir. 1975 yılından bugüne kullanılan Harkov metrosu en çok kullanılan yolcu taşıma araçlarındandır.

Adının bilinirliği günden güne artan bu şehri ziyaret etmek için en uygun vakit Mayıs-Eylül arasındaki aylardır. İstatistiklere göre uçuş fiyatlarında Ağustos ayındaki yükselme Kasım ayında düşüşe geçmektedir.

Buraya gelmişken alışveriş yapmadan gitmek istemeyenler için yine Özgürlük Meydanı çevresinde bulunan dükkanlar, hediyelik eşya almak için uygun mekanlardır. Harkov’u yansıtacak, anı niteliğindeki ürünler yerel dükkanlarda sergilenmektedir. Hediyelik ne alınır? Sorusuna gelince yöresel, ev yapımı votkalar şehri yansıtan en temel içeceklerdendir. Aynı şekilde yerel dükkanlar olduğu gibi alışveriş merkezlerinden de her türlü ihtiyaca yönelik ürün satışı yapılmaktadır.

Harkov Hakkında Genel Bilgi

Adres Tel. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!