Harkov Halkı ve Tarihi Özellikleri

Harkov Halkı ve Tarihi Özellikleri

Harkov Halkı ve Tarihi Özellikleri

Kutsal mekanlarıyla tarihini yansıtan Harkov, farklı etnik kökenlerin bir arada yaşadığı mozaik bir şehirdir. Halk Ukraynaca konuşuyor olsa da Rusların nüfusta önem teşkil eder boyutta olması sebebiyle Rusça’yı da benimsemişlerdir. Harkov halkı eğitime önem verdiğinden üniversitelerin bol olduğu şehir merkezinde nüfus yoğunluğu görülür. Şehir, sadece kendi içinden değil yurtdışından da öğrenci kabul ederek eğitim-öğretim sisteminin gelişimini devamlı ileriye taşımıştır.

Harkov’da halk çoğunlukla Hıristiyan inancını taşır; ancak Yahudilerin ve Müslüman Tatarların varlığı da söz konusudur. Farklı dinlerin ibadethanelerinin aynı şehirde bulunması dini görüşe anlayışın göstergelerindendir. Harkov halkı Hıristiyan ibadetlerini yerine getirirken diğer din mensuplarının ibadetlerine de saygı gösterirler.

Yurtdışından gelen öğrencilere yeme-içme, konaklama hakkında yardımcı olarak yardımseverliklerini gösterirler. Özellikle öğrenci kesimi Harkov halkının özel olarak ilgilendiği, yardımcı olduğu kesimdir.

Harkov Tarihi, Kültürel Mekanlar

Tarihsel açıdan da kültürel mirasları oldukça ilgi çekicidir. 1654 yılında kurulmuş olan Harkov, bir zamanların Osmanlı himayesinde olduğundan pek çok Osmanlı mirasına ev sahipliği yapıyor. Harkov kültürünün geçmişine bakıldığında farklı kültürlerin birleşiminden meydana geldiği görülüyor. Katedraller, sanat müzeleri, kiliseler en belirgin tarihi alanları oluşturuyor. Özellikle Harkov’a gelen bir kişi, buranın tarihi havasını anlamak adına Harkov Tarih Müzesi’ni ziyaret etmelidir. Burası Sovyet döneminin ve kapitalizm izlerinin olduğu tarihi havayı en iyi şekilde yansıtan müzedir.

Yine aynı şekilde Zerkal’naya struya denilen fıskiye, tarihsel dokunuşları yansıtan altın varaklı minarelere sahip, Harkov tarihi mimarisini hissettiren oldukça ihtişamlı bir yapıdır. Harkov’a ait Üç Maymun Anıtı savaş zamanında kurtarılan hayvanlar için yapılmış savaşın izini taşıyan, dikkat çeken bir eserdir. Harkov geçmişini merak edenler tüm bu alanları ziyaret etmelidir.

Tarih boyunca çeşitli savaşlara sahne olmuş Harkov, özellikle Almanlarla yaptığı 3. Harkov Savaş’ında yenilgiye uğramıştır. Çok sayıda kayıplar veren Harkov, izlerini tarihi alanlarda hala yaşatmaktadır. Turistik gezilerle yolu düşenler ya da okumaya gelen öğrenciler Harkov kültürünü, halkını ve tarihi özelliklerini yakından tanıma fırsatı bulabilirler. Kapitalizm ve savaşın bıraktığı hatıralar şehre sindiğinden gezilen her yerde bunun esintilerini görmek mümkündür.

Harkov Halkı ve Tarihi Özellikleri

Adres Tel. No.
Katip Mustafa Çelebi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5, 34433 Taksim/İstanbul (0212) 709 87 09
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!